– Våra gemensamma julgransflygningar är en synlig symbol för vad det nordiska försvarssamarbetet har utvecklats till – operativt integrerat, ömsesidigt förstärkande och förankrat i vårt gemensamma åtagande som allierade. Det är ett privilegium att flyga tillsammans i denna tradition och en påminnelse om att vår samlade luftmakt är starkare när vi agerar som en enhet, säger flygvapenchefen generalmajor Jonas Wikman.
Julgransflygningarna genomförs av Jas 39 Gripen i tajta formationer och utgör inte bara en uppskattad jultradition, utan är även ett naturligt inslag i flygverksamheten. Flygningarna ger värdefull träning för yngre piloter och skapar möjligheter till gemensam planering med Danmark och Finland.
– Julgranen är ett traditionellt och minnesvärt inslag för oss stridspiloter, och vi är tacksamma för det engagemang och den uppskattning vi möter från allmänheten. Vi ser fram emot att flyga tillsammans, säger Martin Lindström, formationsledare vid Blekinge flygflottilj.
Säkerheten är avgörande, och flygningarna ställs in om decembervädret inte tillåter tät formation eller om molnbankarna ligger så lågt och tjockt att flygningen inte kan ses från marken.
Start i norr – med finskt deltagande
Årets första julgransflygning genomförs av Norrbottens flygflottilj och kommer att passera över delar av norra Sverige och norra Finland. Det finska flygvapnet deltar med stridsflyg från Lapplands flygflottilj.
– Det är ett nöje och en ära att delta i denna tradition och visa upp vår förmåga tillsammans med våra svenska allierade, säger major Pekka Kärnä, chef för 11:e stridsflygsdivisionen på Lapplands flygflottilj.
Flygningar över södra Sverige och Danmark
Skaraborgs flygflottilj genomför sin flygning över Västra Götaland och Värmland. Dessutom planeras julgransflygningar med transportflygplanet TP 84 Hercules som kommer att täcka flertalet orter i södra Sverige samt Mälardalen och Stockholm.
I söder fortsätter det fördjupade samarbetet mellan svenska och danska flygvapnet. Tillsammans med Danmark kommer Blekinge flygflottilj att flyga över Köpenhamn, Öresundsregionen, sydöstra Skåne och Blekinge.
Rutterna planeras fortlöpande vid respektive flottilj och anpassas efter väderförhållanden. Exakta sträckningar med orter och tider offentliggörs därför dagen före varje flygning – med undantag för den första som publiceras redan fredag 5 december.
Informationen kommer att publiceras nedan samt delas på Flygvapnets och flottiljernas sociala medier.
Schema:
Norrbottens flygflottilj
(första uppdatering fredag 5/12)
Måndag 8 december (Sverige) och onsdag 10 december (Sverige & Finland). Torsdag 11 december reservdag.
Kompletteras här med städer och tider
Skaraborgs flygflottilj
(första uppdatering måndag 8/12)
Tisdag 9 december. Onsdag 10 december reservdag.
Måndag 15 december och onsdag 17 december (Transporflygplant 84 Hercules)
Kompletteras här med städer och tider
Blekinge flygflottilj
(uppdatering måndag 15/12)
Tisdag 16 december (Danmark). Onsdag 17 december reservdag.
Kompletteras här med städer och tider