Symposiet har genomförts under fyra dagar med olika teman för varje dag, såsom teknisk autonomi, luftförsvar (Air and Missile Defence, IAMD) och "Agile Operations, ACE", en variant på det svenska spridningskonceptet. 
– Det var ett initiativ som togs mellan Sverige och Australien. Vi träffades i ett annan sammanhang och kom fram till att vi hade ett gemensamt intresse i att träffas igen och prata mer. Då bestämde vi oss också för att vi skulle bjuda in flera, så vi bjöd in ett antal länder i vårt närområde, säger ställföreträdande flygvapenchef Niclas Magnusson.
På plats fanns representanter från Tyskland, Belgien och Nederländerna, samt Australien och Sverige som initiativtagare.
Olika förutsättningar ger olika behov
SMAFS är tänkt att vara en sammankomst för länder med mindre eller medelstora flygvapen då diskussioner i större forum ofta präglas av stormakternas förhållningssätt, vilket inte alltid går att applicera på länderna som deltog på symposiet.
– I varje land sitter individer och tänker på vad som händer i omvärlden – vad betyder det, hur ska vi förmågeutveckla, vilka system behövs och vilka kapaciteter behövs? Man behöver bollplank och influenser så att man inte blir för inåtvänd. Här får vi möjligheten att prata med andra länder och höra hur de tänker, säger Niclas Magnusson.
Under symposiet genomfördes också ett besök på Experimentkontoret på Luftstridsskolan.  
Målsättning
Målet med symposiet är att dela kunskap och inspiration, att bygga nätverk och att hitta gemensamma projekt eller områden som man behöver jobba med. En ”think tank-idé”, en typ av tankesmedja där man gör ett seminarium runt frågeställningar som alla behöver prata om. Det finns en idé från Sverige och Australien om att genomföra SMAFS årligen och att turas om att vara arrangör.
– Jag hoppas att det fortsätter att vara i mindre format så att vi verkligen hinner prata med varandra. Jag hoppas också på att fler nationer vill och kan vara med vid kommande tillfällen. Men det viktigaste är att vi har ett samtal med dem som har samma utmaningar och ungefär samma förutsättningar som det svenska flygvapnet, säger Niclas Magnusson.