Övningen Merlin stärker ubåtsjaktsförmågan

Östersjöns bottenmiljö med varierande djup och grunda partier gör att Sverige har
utvecklat mycket goda kunskaper inom ubåtsjakt och ubåtsoperationer genom åren.
Under kommande vecka är Natos stående styrka (SNMG1) på plats i Östersjön för
att fortsätta stärka ubåtsjaktförmågan inom Natoalliansen tillsammans med enheter från svenska marinen.

Fartyg
Fartyg
Den belgiska fregatten Louise-Marie på Östersjön. Ett fartyg på 122 meter som för en helikopter av modell NH90 (Svensk benämning Helikopter 14). Foto: Christine Sunnerhage/Försvarsmakten
Fartyg
Från den svenska marinen deltar HMS Helsingborg, HMS Karlstad, HMS Gävle och HMS Sundsvall. Deltar gör även ubåtar från Sverige och Tyskland. Foto: Christine Sunnerhage/Försvarsmakten

Det är ingen slump att Natoövningen Merlin är lokaliserad längs med Sveriges kust och vatten. Med den ojämna havsbotten som kan liknas vid ett fjällandskap under ytan finns det många skrå och utrymmen för ubåtar att gömma sig. Men det krävs teknik och skicklighet. Att kunna verka och träna i denna miljö är A och O för att kunna utöva kontroll i Östersjön.
– Sverige spelar en väsentlig roll för sjösäkerheten i Östersjön, säger konteramiral Bret Grabbe, chef för Natos ubåtsoperationer.

Tillsammans vässas förmågan 

Natoövningen genomförs för andra året i rad och från och med nästa år kommer den att bli en av Natos stående övningar. Svenska korvetter deltar tillsammans med fregatter, stödfartyg, ubåtar och helikoptrar för att fortsätta stärka försvaret av vårt närområde.

Ubåt
En svensk ubåt går ut till havs för att delta i övningen. Foto: Ola Jacobsen/Försvarsmakten

Det är Sverige som står värd för övningen och som håller i planeringen. Varje övningsmoment är noga framtaget för att alla enheter ska få bästa möjliga utbildning. Den svenska marinen må vara liten till sin storlek men är redo att ta fortsatt stort ansvar inom alliansen. Från den svenska marinen deltar HMS Helsingborg, HMS Karlstad, HMS Gävle och HMS Sundsvall. Deltar gör även ubåtar från Sverige och Tyskland.
– Som den nyaste medlemmen i Nato är den svenska marinen stolta att återigen vara värd för Merlin, genom att dela med oss av vår kunskap om Östersjöregionen ökar vi säkerheten och stabiliteten samtidigt som Nato byggs starkare för att kunna möta dagens säkerhetsutmaningar, säger marinchef Johan Norlén.