Uppgiften för Minurcat är att säkerställa en trygg och säker miljö och avskräcka varje form av fientlig handling, underlätta för humanitära organisationer att arbeta i missionsområdet, säkerställa rörelsefrihet för FN-personal och NGO (ickestatliga organisationer), skydda FN-personal, byggnader, installationer liksom flyktingar, tvångsförflyttade personer och civila som är i fara i enlighet med resolution 1861.
Dessutom ska Minurcat stödja de internationella och regional ansträngningar som syftar till att skapa en säker och stabilitet som på sikt bidrar till att flyktingar och tvångsförflyttad personal kan återvända till sina ursprungsställen.
Enligt resolution 1861 från 14 januari 2009 utökas styrkan i missionsområdet till 5 200 personer. I övrigt gäller resolution 1778 från 25 september 2007 som grund för missionens mandat och uppgifter.
Det svenska deltagandet avslutades sommaren 2009.