Försvarsmakten finns för att skydda Sverige. Vårt uppdrag kräver en stor bredd i verksamheten. Som anställd hos oss blir du en viktig del av Sveriges försvar. Tänk om du kunde gå till jobbet och bidra till en säkrare framtid? Vi växer och söker nu er för att stärka upp Helikopterflottiljens Räddningspluton!
31.Flygbasbataljon
31.Flygbasbataljonen består av fyra kompanier samt en bataljonsledning med tillhörande bataljonsstab. De fyra kompanierna består av ett Stab/logkompani, Skyddsflygfältsarbetskompani, Flygbassäkkompani samt Grundutbildningskompani.
Som räddningssoldat kommer du tillhöra Skyddsflygfältsarbetskompaniet och räddningsplutonen. Räddningsplutonen arbetar i huvudsak med drift av Malmens flygbas samt utveckling av personal och verksamhet mot krigsförbandets målsättningar. Kompaniet är anpassat efter de flygande förbanden som verkar inom Linköpings garnison vilket kan innebära tidiga morgnar, sena kvällar, helger och beredskapstjänst.
Huvudsakliga arbetsuppgifter
Tjänsten som räddningssoldat innebär en varierande tjänst med både flygplatsräddningstjänst, basräddningstjänst samt olika inriktningar mot krigsförbandet, t.ex CBRN tjänst.
Huvuduppgiften och den dagliga verksamheten för plutonen är att drifthålla Malmens flygplats, men vi kan verka i hela Sverige och under alla förhållanden, fred, kris och krig. Plutonen har komplexa uppgifter och är mycket bred i sin förmåga och innehåller många olika specialområden.
Eftersom många av våra uppgifter är kopplade mot krigsförbandet så är den militära delen viktig i vårt arbete. Du som söker måste vara beredd på att även lösa andra uppgifter inom ramen för krigsförbandet. Det gäller både övning, beredskap och skarp tjänstgöring. Vi tränar flera gånger i veckan så du bör vara öppen för, och tycka om fysisk träning, både i grupp och enskilt.
Som räddningssoldat är du en viktig del i en grupp som under stor tidspress och med krav på precision löser uppgifter tillsammans för att säkerställa flygstridskrafternas möjligheter att kunna operera på flygplats. Räddningsplutonens uppgifter är både kopplat mot flygplats men även mot övriga olyckor tex husbrand och trafikolycka.
KRAV
Kvalifikationer
Vi söker dig som är fokuserad, uthållig och duktig på att samarbeta med andra. Du skall vara driven och villig att delta i utvecklingen av plutonen och krigsförbandet. Du är positiv, glad och ser möjligheter istället för problem. Stor vikt kommer att läggas på personlig lämplighet för tjänsten.
För att myndighetens uppdrag ska vara framgångsrikt förutsätts att alla medarbetare uppträder enligt den värdegrund som finns. Försvarsmaktens värdegrund slår vakt om alla människors lika värde, rättvisa och jämlikhet och främjar demokrati och mänskliga rättigheter (läs mer på www.forsvarsmakten.se).
Övrigt
Anställningsform: Tidsbegränsad anställning som GSS/K med 6 månaders provanställning
Sysselsättningsgrad: Heltid
Arbetsort: Linköping
Tillträdesdatum: 2026-08-01
Befattningen innebär krigsplacering
Inför anställning kommer säkerhetsprövning, läkarundersökning och fystester genomföras. Dessa måste vara godkända för att kunna få en möjlighet till anställning.
Upplysningar om befattningen samt rekryteringsprocessen
Fanjunkare Joakim Bergendorff C Räddningspluton nås via växeln på 013- 28 30 00
Fackliga företrädare
OFR/O Hkpflj, Mats Häggström
OFR/S Hkpflj, Christoffer Willers
SACO Hkpflj, Anneli Helmersson
SEKO Hkpflj, Urban Hellqvist
Samtliga nås via växeln på 013- 28 30 00.
Ansökan
Välkommen med din ansökan senast 2026-03-30. Din ansökan skall innehålla CV samt ansökningsbrev där du motiverar varför du är lämpad för denna befattning.