Till sidans huvudinnehåll
Aktuellt

Stridsgrupp Gotland rustar för fokusåret 2027

Stridsgrupp Gotland är det krigsförband som har uppgiften att försvara Gotland. Nästa år ska alla förmågor vara redo att övas tillsammans.

Archer

Delar av Stridsgrupp Gotland produceras på andra orter. Under övningen Aurora i maj medverkade A 9 med två Archerpjäser som sköt skarpt för första gången på Gotland.

Foto: Julia Wallius

Under en vecka i juni har cheferna för alla ingående krigsförband i Stridsgrupp Gotland genomfört en fältövning. 

– Det här är första gången vi samlar alla krigsförbandschefer på ön för att genomföra gemensam krigsplanläggning. Vi har även representanter från Marinen, Flygvapnet, Armén och Högkvarteret, säger stridsgruppens stabschef överstelöjtnant Anders Ekroth.

Till sin hjälp har de haft en 60 kvadratmeter stor Gotlandskarta men de har också varit ute i terrängen.

– Då kan förbandets chefer tillsammans diskutera vår uppgift på plats i vår unika miljö mitt i Östersjön och i en Nato-kontext, säger Anders Ekroth.

Fältövning för Stridsgrupp Gotland

När cheferna för ingående krigsförband i Stridsgrupp Gotland samlades för fältövning användes en 9 x 7 meter stor karta över Gotland.

Foto: Daniel Klintholm

Fältövningen markerade början på stridsgruppens fokusår, som mynnar ut i en stor krigsförbandsövning i maj 2027. Då ska alla ingående delar vara tillräckligt färdiga för att öva tillsammans för första gången. Den färdiga stridsgruppen, eller reducerade brigaden, kommer att omfatta omkring 4 500 personer vid full mobilisering.

– Stridsgruppen består av tre bataljoner, med en pansarbataljon som den hårda kärnan. Därutöver har vi funktioner som luftvärn, artilleri, underhåll med mera, säger stridsgruppchefen överste Andreas Gustafsson, som också är chef för Gotlands regemente.

Cheferna för ingående krigsförband i Stridsgrupp Gotland samlades under fältövningen vid olika stationer i terrängen.

Cheferna för ingående krigsförband i Stridsgrupp Gotland samlades under fältövningen vid olika stationer i terrängen.

Foto: Daniel Klintholm

Delar av stridsgruppen produceras på andra orter, exempelvis artillerikompaniet som utbildas av A 9 i Kristinehamn. Under övningen Aurora i maj medverkade A 9 med två Archerpjäser som sköt skarpt för första gången på Gotland. Luftvärnsförband utbildas av Lv 6 i Halmstad – men luftvärnsutbildning kommer nu även att ske på Gotland.