Till sidans huvudinnehåll
Aktuellt

Henrik Rosdahl ny chef A 9

Nu är det klart att överstelöjtnant Henrik Rosdahl blir ny regementschef för Bergslagens artilleriregemente A 9 och ny garnisonschef för Kristinehamns garnison. Henrik Rosdahl tillträder sin nya befattning 1 juli och befordras till överste i höst.

Henrik Rosdahl chef för A 9

Foto: Felix Sundbäck/Försvarsmakten

– Överstelöjtnant Henrik Rosdahl har ett bevittnat gott ledarskap och ett personligt driv som kommer att säkerställa en fortsatt god utveckling på A 9. Förutom sina insatser som chef för den första Svenska FLF-styrkan i Lettland så har Rosdahl även haft en central roll vid arméstabens genomförandeavdelning under det senaste året. Detta gör att Rosdahl inte bara har de personliga egenskaper som krävs, han är även väl förberedd för sin kommande roll, säger förre arméchefen Jonny Lindfors. 

– Det är ett mycket hedrande och viktigt uppdrag. Att få möjligheten att både förvalta och bygga vidare det som hittills byggts upp på A 9, säger Henrik Rosdahl. 

Rosdahl kommer närmast från tjänsten som avdelningschef för operationsavdelningen på arméstaben. Där har han ansvarat för bland annat att samordna arméns pågående produktion och insatser. Innan det var han bataljonchef för 71. Bataljon vid Södra skånska regementet, P 7. Ett uppdrag som bland annat innebar 6 månaders operation inom ramen för FLF (Forward Land Forces) i Lettland. 

Rosdahl anställdes på P 7 direkt efter officersexamen 2004 och där har han verkat större delen av sin karriär hittills i flertalet befattningar. Han har även tjänstgjort i utlandsstyrkor under fyra tillfällen. Första uppdraget var 2008 som plutonchef i Kosovo, 2010 som plutonchef i Afghanistan, kompanichef i Mali 2016 och senast i Lettland som bataljonchef. 

– Att leda och delta i utlandsstyrkor har varit mycket lärorikt och har format den jag är och mitt sätt att leda, kommenterar Rosdahl. 

Hur ser du på ditt nya uppdrag? 
– Jag känner mig ödmjuk inför uppdraget och ser fram emot utmaningen. Min viktigaste uppgift initialt blir att lära känna förbandet och människorna för att sedan kunna peka ut riktningen. Vi ska fortsätta stärka artilleriförmågan i södra Sverige samt fullfölja etableringen av A 9 och Kristinehamns garnison. A 9 ska bli större, starkare och fortsätta leverera slagkraftiga krigsförband.