Storslaget firande av flygvapnet
Den 1 juli uppmärksammades Flygvapnets 100-årsjubileumsdag med högtidliga ceremonier, parad, en historisk överflygning och musikkårer på plats i huvudstaden.

Flygvapenchefen lägger en krans vid Flygarmonumentet på Karlaplan .
Foto: Petra Blomqvist / FörsvarsmaktenDagen inleddes med en minnesceremoni för att hedra de kvinnor och män som gått före oss och omkommit i tjänsten. Ceremonin hölls med personal och anhöriga i Minneshallen på Tre Vapen. Därefter hölls ett korum i Gustaf Adolfskyrkan, lett av ärkebiskop Martin Modéus.
Vid flygarmonumentet på Karlaplan fortsatte högtidlighållandet med en minnesceremoni och kransnedläggning. Flygvapenchefen och civilminister Erik Slottner Bolin höll tal där de uppmärksammade flygvapnets historia, utveckling och betydelse för Sveriges försvar.
Från Karlaplan marscherade därefter högvakten, i form av soldater från Upplands flygflottilj till Stockholms slott, där högvaktsavlösningen fick en spektakulär inramning. Den avslutades med en historisk överflygning av ett 50-tal militära flygplan, där Jasplanen bildade siffran 100 i luften.
Jubileumsdagen avslutades med uppskattade konserter av Försvarsmusiken, där Ängelholms musikkår, Upplands musikkår och flygvapnets musikkår bjöd publiken på en stämningsfull final på firandet av flygvapnets första 100 år.
– Det har varit en fantastisk jubileumsdag idag. Det är viktigt att vi firar våra hundra år, det är bra sätt att stanna upp och fundera över var vi står och var vi är på väg. Tack till alla er som var här och firade, och alla er som varit med och gett den här dagen en fantastisk inramning. Jag är så stolt att företräda och vara en del av flygvapnet, säger flygvapenchef Jonas Wikman.

Flygvapenchef Jonas Wikman.
Foto: Petra Blomqvist/Försvarsmakten
Intresset för firandet var stort.
Foto: Petra Blomqvist/Försvarsmakten
Flygvapnets 100-årsjubileum firades bland annat med en historisk överflygning i huvudstaden.
Foto: Försvarsmakten
Flygformation i form av 100 för att fira flygvapnets 100år.
Foto: Petra Blomqvist/Försvarsmakten
Ärkebiskop Martin Modéus höll korum i Gustaf Adolfskyrkan.
Foto: Petra Blomqvist/Försvarsmakten
Flera musikkårer deltog i firandet.
Foto: Petra Blomqvist / Försvarsmakten