Till sidans huvudinnehåll
Aktuellt

Mer tid ombord gör de värnpliktiga till en del av besättningen

På däck på minröjningsfartyget HMS Kullen pågår en tävling i livräddarkunskaper. De värnpliktiga ska så snabbt som möjligt fästa rätt knopar på säkerhetslinan. Övningen är ett av många utbildningsmoment under sommardagarna ombord. Här varvas sjömanskap som knopar, morse och flaggsignalering med utbildning i vaktarbete, veckokontroller och övningar i skyddstjänst.

Värnpliktiga ombord på fartyg.

De värnpliktiga deltar i den dagliga verksamheten ombord på HMS Kullen med den ordinarie besättningen.

Foto: Mikaela Dale/Försvarsmakten

Medan många går på sommarledighet fortsätter utbildningen för flottiljens värnpliktiga. 42:a minröjningsdivisionen utbildar 14 värnpliktiga i olika befattningar i solen ute på piren vid Berga örlogsbas söder om Stockholm. Den här värnpliktskullen är den första som tillbringar sex månader ombord, vilket ger möjlighet att lära sig mer än sina egna befattningar och att växa in i fartygens ordinarie besättningar.

De värnpliktiga deltar så långt som möjligt i den dagliga verksamheten ombord för att ta tillvara på utbildningstillfällen. När fartygets motormän ska starta upp motorerna är den värnpliktiga motormannen med för att lära sig momenten i praktiken. 

– Just nu handlar det om att hitta givande uppgifter för de värnpliktiga. Fartygets verksamhet går alltid först, men vi försöker ta vara på utbildningstillfällena när de uppstår, säger sergeant Martin, sonarbefäl på HMS Kullen, som är jourhavande officer ombord och är därmed även ansvarig för de värnpliktiga. 

Ny grundutbildning för flottans värnpliktiga

Denna kull av värnpliktiga är den första som tillbringar större delen av sin utbildning på fartygen, istället för i skolbänken på Sjöstridsskolan. Idag är hela utbildningen elva månader lång, varav sex av dessa spenderas ombord, till skillnad från tidigare knappa tio veckor. Den utökade tiden ger mer tid för praktisk utbildning och möjlighet att lära känna fartyget och besättningarna ombord bättre.

– Det är kul att få bo ombord. Det är lite trångt, men samtidigt mysigt. Vi har lärt oss mycket om hela fartyget, sjömanskap och om hur det faktiskt är att jobba ombord. Vi lär oss betydligt mer än bara vår egen befattning vilket gör hela upplevelsen bättre, säger Alice, värnpliktig sonaroperatör.

Att de värnpliktiga bor tillsammans med sjömän och officerare ombord har också fått en annan effekt.

– Vi har snabbt kommit varandra nära och har känt oss likvärdiga ombord. Alla visar respekt för varandra, oavsett grad. När vi är med i den ordinarie verksamheten lär vi också känna besättningarna på ett helt annat sätt, säger Alice, värnpliktig sonaroperatör.

värnpliktig ombord på fartug

Alice är en av de första som genomför större delen av sin utbildning ombord på flottans fartyg. Den längre tiden har stärkt gemenskapen ombord.

Foto: Mikaela Dale/Försvarsmakten

Även för den ordinarie besättningen innebär utbildningen nya arbetssätt och ett större ansvar. När fartyget är till sjöss ansvarar den ordinarie besättningen inte bara för sin egen säkerhet, utan också för att de värnpliktiga kan arbeta säkert. Ett sätt att skapa trygghet är att arbeta i stridspar, där en värnpliktig arbetar tillsammans med en mer erfaren besättningsmedlem.

– Genom mycket övning och genom att låta en värnpliktig arbeta tillsammans med någon ur den ordinarie besättningen lär de sig snabbt, säger sergeant Martin.

Han ser tydligt hur den sammanhängande tiden ombord påverkar de värnpliktigas utveckling.

– Det är positivt att ha dem ombord under en längre period. De lär sig mer, blir tryggare i sina roller och hittar snabbare sina platser ombord och i besättningen, säger sergeant Martin.

Medan stora delar av Sverige har semester fortsätter värnpliktsutbildningen ombord på 42:a minröjningsdivisionens fartyg. För de värnpliktiga innebär det en sommar fylld av nya miljöer, uppgifter och erfarenheter. Värnpliktiga Tuva, som utbildas till systemtekniker, är glad över tiden ombord.

– Det är roligt att vi får vara så mycket ute till sjöss nu under sommaren. Jag vill ta vara på tiden ombord här i solen innan höstens väder och verksamhet väntar, säger Tuva, värnpliktig systemtekniker.