Försvarsmakten bekräftar observation av rysk drönare
Under besöket av det franska hangarfartyget Charles de Gaulle observerade ett av Försvarsmaktens fartyg att en drönare lyfte från ett ryskt signalspaningsfartyg i Öresund. Nu kan Försvarsmakten bekräfta att en rysk drönare har genomfört en olovlig flygning.

HMS Rapp tillsammans med Charles de Gaulle.
Foto: Amanda Gahm / FörsvarsmaktenDet var under besöket av det franska hangarfartyget Charles de Gaulle till Malmö som det ryska signalspaningsfartyget Zhigulevsk förflyttade sig i svenskt territorialvatten enligt internationell rätt. Det svenska fartyget HMS Rapp som befann sig i området för att skydda och bevaka hangarfartygsstyrkan närmade sig då det ryska signalspaningsfartyget för att övervaka dess transitering genom Öresund. I samband med detta indikerade system ombord det svenska fartyget att drönaraktivitet förekom i närheten och aktiverade motåtgärder för att störa ut drönaren.
Efter en analys av teknisk data kan Försvarsmakten fastställa att det rör sig om en drönare som genomfört en olovlig flygning vilket innebär en överträdelse av tillträdesförordningen.
–Vår utredning visar att Försvarsmakten agerade snabbt och korrekt för att upprätthålla säkerheten i vårt närområde. Vi har bevakat detta fartyg i samband med dess transitering och kunde snabbt agera för att vidta motåtgärder när en drönare upptäcktes, säger Ewa Skoog Haslum, chef för Försvarsmaktens operationsledning.
Utöver den olovliga flygningen agerade det ryska fartyget inte i enlighet med de regler och förordningar som gäller för fartyg som passerar Öresund genom svenskt territorialvatten.
–Den här typen av agerande är inte förvånande från rysk sida men det är en allvarlig incident som visar på vikten av att vi upprätthåller en ständig vaksamhet. Våra förband har agerat exemplariskt och professionellt, avslutar Ewa Skoog Haslum.
Det ryska signalspaningsfartyget efterföljdes av marinen ut ur svenskt territorialvatten och befinner sig nu i Östersjön.