Till sidans huvudinnehåll
Aktuellt

FN 80 år: 53 000 svenskar i fredens tjänst

Den 24 oktober 1945 bildades Förenta nationerna (FN), en organisation av självständiga stater som valt att förena sig med syfte att skapa fred och sociala framsteg. Idag fyller organisationen, där 53 000 svenskar tjänstgjort under 80 år.

FN-soldater

FN-soldater fotpatrullerar i Sinaiöknen.

Foto: Försvarsmakten

Efter två världskrig och flera misslyckade försök till fredssamarbeten var världen i stort behov av gemensamma krafter för att bygga upp både länder och internationella relationer. I april 1945, i samband med krigsslutet i Europa, samlades därför 50 nationer i San Francisco med syfte att skapa en världsomfattande organisation för fred. Den 26 juni skrevs FN-stadgan som sedan låg till grund för verksamheten.

Svenskar i FN:s tjänst

 Sverige blev en del av FN 1946 och bara två år senare, 1948, åkte de första svenska officerarna till Mellanöstern för att övervaka vapenstilleståndet efter det första arabisk-israeliska kriget.

Försvarsmakten har mellan åren 1948 och 2025 deltagit i 60 av FN:s internationella militära insatser fördelade över fyra världsdelar, i 50 olika länder. Totalt rör det sig om 53 000 personer (81 000 befattningar) varav nästan 38 000 personer är vid liv idag, enligt Skatteverket. I skrivande stund är den äldsta utlandsveteranen, som gjort FN-tjänst, 102 år och den yngsta 23 år.

Enskilda insatser viktiga

Suez, Kongo, Libanon, Cypern, Bosnien och Mali är kända insatser där Sverige deltagit under FN-flagg med hela förband, men det finns många fler insatser i mindre format där svenskar tjänstgjort som exempelvis sjukvårdare i Somalia, minröjare i Kambodja eller katastrofhjälp i Peru.

Sedan finns också alla de svenskar som varit ute på enskild insats som FN-observatörer med uppdrag att rapportera från världens svåraste konfliktområden, till FN:s säkerhetsråd i New York.    

Roger Pettersson i Angola

En av dem är major Roger Pettersson, som lämnade Sverige för åka till Angola på 1990-talet, med uppdrag att som ensam svensk i ett av världen farligaste områden observera och rapportera, med fax som det främsta kommunikationsverktyget.  Det var en händelserik tjänstgöring.

–Jag vaknade mitt i natten av att man skjuter med en AK-47 precis utanför mitt fönster. Hela magasinet. Bara tömmer det. Jag var ensam mitt i den lilla byn, berättar han.    

I serien Veteranporträttet kan du möta Roger och andra utlandsveteraner som gjort insatser i rikets tjänst för FN, NATO eller EU.

TAGGAR:

FN-dagen 2025

I dag uppmärksammas utlandsveteranerna som deltagit i FN-insatser bland annat på Sjöhistoriska museet i Stockholm, med ett program arrangerat av Sveriges Veteranförbund, men även på flera förband runt om i Sverige.   

Det har gått 80 år sedan starten och även om FN:s funktion och kraft i världspolitiken har förändrats i takt med nya tider, ledare och perspektiv så är organisationen och fredssamarbetet intakt med samma målsättning: att främja fred i världen.

För snart två år sedan blev Sverige en del av försvarsalliansen Nato. De pågående stora internationella militära insatserna är nu huvudsakligen under Natos flagg. Sverige har dock fortfarande utsända i FN-tjänst och det kommer sannolikt bli fler insatser i framtiden.