Flygdagarna 2026
2026 fyller flygvapnet 100 år vilket kommer att uppmärksammas med flera evenemang under året. Den 22–23 augusti kulminerar jubiléet med flygdagar på Malmen i Linköping.

2026 fyller flygvapnet 100 år och uppmärksammas den 22-23 augusti.
Jubileumsflygdagar
Flygdagarna blir pricken över i:et på flygvapnets omfattande 100-årsfirande som pågår under hela 2026. Efter att olika delar av landet har uppmärksammat jubileet välkomnas du till Malmen i Linköping där flygbaronen Carl Cederström startade en flygskola för över hundra år sedan och där grunden till det svenska flygvapnet lades.
Evenemanget kommer att bjuda på både flyg- och markutställningar från både det militära och civila försvaret. Lär dig mer om det arbete som görs för att försvara Sverige. Ta även chansen att träffa soldater, piloter, tekniker och annan personal från Försvarsmakten.
Det kommer att bli två fullspäckade dagar med spännande aktiviteter för hela familjen. Fri entré!
Program
Flygdagarna genomförs den 22–23 augusti med samma program båda dagarna. Flygprogrammet kommer att genomföras för- och eftermiddag med en bullerpaus i mitten av dagen.
- 06:30: Parkeringarna och grindarna öppnas. Notera att programmet börjar klockan 08:00 samt klockan 09:15
- 08:00 – 17:30: Välkommen att utforska flygutställning, rekryteringsytan Future Crew, Försvarsmaktens markutställning, övriga utställare, upplev sköna toner från Fältartisterna och musikkårer. Mat- och cafétält har öppet mellan 08:00–16:30.
- 09:15 – 17:15 Flyguppvisningar med bullerpaus kring lunch
- 17:30: Flygdagen avslutas
- 18:00: Grindarna stänger
- 19:00: Sista Skyttelbuss går från Flygdagen till Linköping Resecentrum
- 20:00: Bil- och cykelparkeringar stänger
Flygprogram
Dagarna kommer att bjuda på uppvisningar med både svenska och internationella flygplan, både på flygutställning och i luften. Temat är dåtid, nutid och framtid.
Flygprogram söndag 23/8
Reservation för eventuella förändringar.
- 09:07: Historic trainer aircraft parade
- 09:30 SK40 Solo display
- 09:42 B17 Solo display
- 09:52 S31 Spitfire Solo display
- 10:05 J32 Solo display
- 10:16 Midnight Hawks
- 10:43 2.Hkpskv HKP16
- 10:54 SK11 formation displa
- 11:04 Team 50
- 11:24 Rafale Solo display
- 11:35 SWE jet formation
- 11:48 Bleriot XI Solo display
- 12:00 Jubileumstal Flygvapenchef Jonas Wikman
- 12:11 JAS39E Solo display
- 12:21 Frecce Tricolori
BULLERPAUS
- 13:30 AW109 photo mission
- 13:40 Ö1 Tummelisa
- 13:50 TP47 Catalina & TP79
- 14:00 SK9/SK12/SK15/SK25 display
- 14:28 Int Historic jet MiG-15, F-86, J29
- 14:46 J29 Solo display
- 14:56 JAS39C 4-Ship
- 15:06 F18 Solo display
- 15:21 Red Arrows
- 15:56 Historic army aviation
- 16:11 Typhoon solo display
- 16:28 J37 solo display
- 16:42 BILTEMA Spitfire och Mustang
- 16:54 A330 MRTT + 2xJAS39
- 16:59 2xJAS39 "Dogfight"
- 17:10 Specops + RPAS
- 17:22 JAS39C Solo display
Utställning
Utöver flyg- och markuppvisningar kommer det finnas möjlighet att ta del av utställningar på marken med olika delar av Försvarsmakten samt civila myndigheter och aktörer. Det kommer även att finnas en särskild del att besöka för dig som är intresserad av värnplikt och karriär inom Försvarsmakten som heter Future Crew. I Future Crew finns också Lilla Flygdagen.
Ta dig hit
Malmens flygplats är belägen i Malmslätt i Linköpings kommun. Det kommer att finnas parkeringsmöjligheter, men vi rekommenderar alla som har möjlighet att åka kollektivt, cykla eller gå till och från platsen för att undvika bilköer. Det kommer att finnas gratis busstransporter till och från centrala Linköping under båda dagarna. Läs mer längre ner på sidan under "Hur tar jag mig till Flygdagarna?"
Välkommen till Malmen Linköping i augusti 2026.
Information om Flygdagarna 2026
-
Var och när hålls Flygdagarna?
Flygdagarna genomförs 22 och 23 augusti på Malmens flygbas utanför Linköping.
Öppettider
Entréerna (grindarna): 06:30–18.00. Notera att programmet börjar klockan 08:00 samt klockan 09:15.
Flyguppvisning: 09:15–17:15 med bullerpaus kring lunchtid
Utställningar: 08:00–17:30
Mat- och fikatält: 08:00–16:30
Parkeringar: 06:30–20:00 (detta gäller även cykelparkering)
Behöver jag biljett?
Nej, det är gratis inträde och det krävs ingen biljett för att tillträda området.
Häng med på radion!
Du kan följa med i allt som händer via radiofrekvens 89,3 MHz.
-
Skyttelbuss från Resecentrum
Att åka med våra skyttelbussar (Linje 200) från Linköpings resecentrum (Järnvägsavenyn) är det absolut bästa alternativet för att ta sig till Flygdagen.
Gratis extrainsatta Skyttelbussar går regelbundet mellan Järnvägsavenyn vid Linköpings resecentrum och Flygdagsområdet. Första Skyttelbusssen från Järnvägsavenyn går kl 07:00 och sista bussen från Flygdagen går kl 19:00. Bussarna är uppmärkta med ”Flygdagarna”. Det kommer vara väl skyltat hur du tar dig från resecentrum till Järnvägsavenyn. Läs mer om skyttelbuss Linje 200 på Östgötatrafikens webb.
Bussarna stannar 100 meter från entrén.
Observera att det även här kan bli köer och väntande vid tidpunkter då många vill åka med.
Kollektivtrafik
För dig som bor utanför Linköping rekommenderar vi att åka
kollektivt till Linköpings Resecentrum och sedan åka våra gratis Skyttelbussar.Linje 3 och 6 trafikeras av Östgötatrafiken och kan vara ett alternativ. Närmsta busshållplats för både linje 3 och 6 är är Mårdtorpsgatan med cirka 2 kilometers promenad till Flygdagarna. Observera att du behöver köpa biljett hos Östgötatrafiken för dessa bussar. Läs mer på Östgötatrafikens webbsida.
Cykla eller gå
För dig som bor i eller nära Linköping är cykel eller promenad ett mycket bra alternativ. Cykelvägar leder hela vägen fram till området och gör att du slipper både köer och parkering för bil. Anvisad cykelparkering kommer att finnas i närheten av Flygvapenmuseum. Medtag lås.
Cyklar som är felparkerade eller kvar efter att parkeringen stänger klockan 20:00 kommer att flyttas till återvinningscentralen i Malmslätt. Fram till och med söndag 23/8 klockan 20:00 kan man hämta sin cykel avgiftsfritt.
Observera att elscootrar från hyrbolag har begränsad framkomlighet i Malmslätt och du kommer inte kunna ta dig hela vägen fram.
Undvik att ta bilen
Ta inte bilen om du absolut inte måste det. Vägarna runt flygbas Malmen kommer att vara tungt belastade under Flygdagarna och det förväntas mycket långa bilköer. Att åka kollektivt är ett mycket bättre alternativ. Åk kollektivt till Linköping och åk med våra gratis Skyttelbussar från Järnvägsavenyn hela vägen fram till entréerna.
Om du måste ta bilen tänk på att ha med dig tillräckligt med mat och vatten för att klara av en eventuellt lång bilkö.
Parkering
Alla som anländer med motorfordon (bil, motorcykel, husbil) ska följa skyltning mot ”Flygdag”. Vilken parkering du hamnar på beror på vilket håll du kommer ifrån och du har inte möjlighet att välja din parkering.
Alla parkeringar har ett eget namn (färg), vilket framgår av skyltarna på respektive parkering. Var uppmärksam på vilken färg parkeringen har när du kör in, det gör det enklare att hitta tillbaka efter besöket.
Parkeringarna är på gräsytor, om du anländer med motorcykel behöver du ha detta i åtanke. Vi rekommenderar att ha med sig en stödplatta så motorcykeln kan parkera på gräs.
OBS! Du kan behöva gå upp till 3 kilometer från parkeringsplatsen till
Flygdagsområdet. Vissa parkeringar är placerade så pass långt bort att vi erbjuder gratis buss från parkeringsplatsen till Flygdagsområdet.Parkeringarna är öppna mellan klockan 06:30–20:00. Alla fordon som är kvar efter att parkeringen stänger kommer att bogseras bort till Malmens återvinningscentral. Fram till och med söndag 23/8 klockan 20:00 kan man hämta sitt fordon avgiftsfritt. Efter söndag 23/8 klockan 20:00 kommer det skickas ut brev till berörda med instruktioner om upphämtning av fordon.
Husbilar, husvagnar och släpvagn
Husvagnar och släpvagnar släpps inte in på våra parkeringar. Husbilar får parkera under parkeringens öppettider, men får inte stå kvar över natten. För information om ställplatser i Linköping hänvisar vi till Visit Linköpings webbsida.
Elbilsladdning
Det finns inte tillgång till elbilsladdning på våra parkeringsplatser.
Taxi eller appbaserade taxitjänster
Taxi och appbaserade taxitjänster kommer inte att få tillåtelse att passera vägavspärrningarna för avlämning. De kommer i stället att hänvisas till någon av våra parkeringsplatser. Vi rekommenderar därför att du i stället använder våra kostnadsfria skyttelbussar från Linköpings resecentrum.
Handikapparkering
Du som har ett parkeringstillstånd för rörelsehindrade blir hänvisad till parkeringsplatser som är närmast utgången på respektive parkeringsyta.
Om du anländer med färdtjänst kommer bilen bli hänvisad till avstigningsplats med cirka 100 meter till entrén.
Fjärrbuss
Resenärer som anländer med fjärrbuss blir avsläppta vid Linköpings resecentrum och tar sedan våra gratis skyttelbussar från Järnvägsavenyn till Flygdagarna. Sista bussen från Flygdagarna tillbaka till Järnvägsavenyn avgår 19:00.
Fjärrbussar släpper av resenärer vid fjärrbussterminalen vid Linköpings resecentrum alternativt vid Södra Oskarsgatan intill resecentrum. För parkering över dagen hänvisar vi i första hand till Södra Stånggatan (observera att det kan bli fullt).
Bussar som behöver parkera över natten släpper av resenärer enligt ovan och parkerar sedan på grusplanen vid Bilbörsen arena.
-
Entré och väskor
Det finns två entréer för att komma in på området. I dagsläget råder inget väskförbud men det kommer att förekomma visitering vid entré.
Det finns ingen möjlighet att låsa in värdesaker.Begränsad mobiltäckning
På grund av det stora antalet besökare är det stor risk för överbelastning av mobilnätet. Det kan påverka möjligheten att ringa, skicka meddelanden eller använda mobildata. Vi rekommenderar att ni bestämmer mötesplatser med barn och sällskap i förväg. Detta innebär också att betalning vid mat- och fikatält behöver göras med kort och inte med mobilen.
Borttappade barn
Det kommer finnas kontaktarmband som du sätter på barnets arm. På armbandet kan ni skriva ett telefonnummer, men tänk på att mobiltäckningen på området kan vara begränsad, vilket innebär att det inte alltid går att ringa. Prata därför med barnet i förväg om vad det ska göra om ni tappar bort varandra.
Om du tappar bort ditt barn kan du kontakta personal i militäruniform och gul väst som hjälper dig. Alla borttappade barn kommer att ledas till Lilla Flygdagen som uppsamlingsplats.
Mat och fika
Det finns möjlighet att köpa kall mat och fika inne på området. Betalning endast med kort.
Det går bra att ta med matsäck och egen fika – glöm inte picknickfilten eftersom sittplatser är begränsade.
Flygvapenmuseumets restaurang Aviatören har öppet med förlängda öppettider 9-18 (observera att Flygvapenmuseumet ligger utanför Flygdagsområdet).
Förköp mat
För att underlätta kommer du att kunna förbeställa mat redan innan du anländer till Flygdagen. Förköp kan göras från och med lördag 22/8 och görs via leverantörens hemsida.
Rökning förbjuden
Det rådet rökförbud på hela området. Förbudet gäller även e-cigaretter. Rökruta finns i samband med entréerna.
Vad får jag inte ta med mig in på området?
Det är förbjudet att medföra:
- Kniv, skär- eller stickverktyg
- Vapen
- Alkohol och narkotika
- Drönare
- Pyroteknik
- Djur (ledarhundar/tjänstehundar är undantagna, observera dock att det kommer att vara mycket höga ljud och stora folksamlingar)
- Explosiva ämnen
- Föremål som kan misstas för ovanstående (till exempel attrapper eller leksaksvapen)
Allmänna ordningsregler
Observera att ett är strikt förbjudet att medta eller flyga drönare under eventet. Inga ballonger eller andra föremål som medför risk att äventyra luftrummet får medtas.
Det kommer vara avspärrade områden där allmänheter ej äger tillträde. Var observant och följ gällande anvisningar.
Fotografering
Det är tillåtet att filma och fotografera från publikområdet. Det är dock inte tillåtet att använda drönare.
Hitta på området

Kartan återfinns också i programbladet som finns att tillgå på området.
Se större karta här: Karta (JPG, 2 MB)
Parkeringssymbolerna anger endast riktning mot parkering och inte den exakta placeringen.
Sjukvård
Under Flygdagarna finns legitimerad personal ur Försvarsmakten och Region Östergötland på plats för akut sjukdom eller skada.
Larmning sker via 112 alternativt via kontakt med Försvarsmaktsanställd personal på plats.
Se till att ha med ordentligt med vatten och eventuella mediciner för kroniska sjukdomar/tillstånd som kan behöva behandling.
-
Övernattning i närheten
Försvarsmakten tillhandahåller inte boenden för besökare.
Höga ljudnivåer
Ta med egna öronproppar eller hörselkåpor. Om ni har yngre barn med er på Flygdagen rekommenderar vi att de bär både öronproppar och hörselkåpor.
För dig som är gravid
Flyguppvisning innebär periodvis mycket höga ljudnivåer, lågfrekventa buller och vibrationer. Det gäller särskilt vid jetflyg, helikopterflygning, start och landning samt vissa moment nära publikomådet. Eftersom fostret inte skyddas av hörselskydd och eftersom gravida enligt arbetsmiljömedicinsk praxis bör undvika höga bullernivåer, avråder vi gravida från att besöka Flygdagarna. Den som ändå väljer att komma bör hålla stort avstånd från flygområdet, högtalare och motorverksamhet, använda hörselskydd för egen del, ta pauser i tystare miljö och lämna området vid obehag.
Mobilladdare
Det kommer inte finnas tillgång till eluttag. Ta med powerbank.
Sittplats
Det kommer inte att finnas några sittplatser på publikområdet, så ta gärna med någonting att sitta på.
God handhygien
Handsprit finns utplacerad på eventområdet som vi uppmanar alla besökare att använda.
Vid soligt väder
Ta med solkräm, solhatt, solglasögon och vattenflaska.
Vatten
Vi uppmanar alla besökare att ta med en egen vattenflaska. Det kommer att finnas vattenstationer där du kan fylla på din flaska.
Personuppgifter
Under evenemanget kommer personal från Försvarsmakten att filma och fotografera. Materialet kan komma att användas i olika kanaler för att informera om verksamheten. Mer information om hanteringen av personuppgifter finns här.
Media och spotters
Här finns mer information för press och media som vill ansöka om ackreditering till Flygdagarna 2026.
Spotterplatserna är fyllda, inga fler ansökningar tas emot.