Till sidans huvudinnehåll

Stockholms amfibieregemente

Amfibieförband, Amf 1, verkar där vatten möter land och fungerar som länken mellan sjö- och arméstridskrafter. Förbandet har förmågan att verka i fyra dimensioner med olika vapensystem: i och under vattenytan, på land och i luften. Därmed kan vi utöva kontroll över kustområden.

Soldat vid kulsprutan på en båt

Fakta Stockholms amfibieregemente

Förkortning: Amf 1
Ort: Stockholm
Soldat vid kulsprutan på en båt

Senaste nyheterna

Krigsförband

Det är trångt under masknätet. I flera dagar har gruppen nu dygnet runt turats om att spana ut genom siktet på belysarapparaten, vars mynning blockerar observationsplatsens enda visuella kontakt med omvärlden. Den iskalla vinden som samlat kraft över östersjön under natten, som får gässen att dansa över vågorna innan de slår hårt mot klipporna, påminner om situationens allvar. Skulle motståndaren bryta igenom flottans försvarslinje längre ut till havs är det istället upp till dem att förhindra att något fartyg når land. Radion sprakar till. Samtliga eldenheter har åter intagit högsta stridsberedskap.
Stridsbåtar vid en strand.

En del av marinen med uppgifter på land

Stockholms amfibieregemente är en del av marinen vars operationsområde utgörs av kustnära zoner, floddeltan, skärgård, inlopp, farleder och hamnar. Med förmågan att operera i och under vattenytan, på land och i luften, utgör förbandet en unik förmåga och en viktig länk mellan armé- och marinstridskrafterna.

Som sista marina utpost i försvaret av landets långa kust och många komplexa skärgårdsområden är förbandets huvudsakliga uppgift att med hjälp av bland annat minor, robotar och granatkastare från kobbar och skär förhindra en motståndare från att nå och få fäste på land.

Små enheter, stora ytor

Genom användandet av en rad olika båttyper så som stridsbåten, svävaren, bevakningsbåten och trossbåten kan förbandet hela tiden upprätthålla en hög grad av rörlighet. I kombination med små, välutbildade enheter och långräckviddiga vapensystem har man förmågan att på kort tid ta och utöva kontroll över stora ytor, varsomhelst och närsomhelst längs med hela Sveriges kust.

Följ oss i sociala medier

Följ oss på Facebook och Instagram för att ta del av de senaste nyheterna från förbandet. Där delar vi texter, bilder och filmklipp från vår varierade och omväxlande vardag. Tveka inte heller att ta kontakt med oss om ni har några frågor!

Instagram: @amfibieregementet_amf1

Facebook: @amfett

Om Amfibieregementet

Amfibieförband använder kontrollerbara minor, robotsystem, granatkastare och andra vapensystem för att uppnå kontroll. Med hjälp av snabbgående båtar såsom stridsbåtar, bevakningsbåtar och svävare uppnår förbandet en god rörlighet.

Även om förbandets naturliga stridsmiljö är kustnära zoner, floddeltan och andra amfibiska områden har förbandet förmåga att verka i alla typer av terräng,  till exempel öken. Amfibieförband är alltid beredda för insats och vi har vid flera tillfällen varit insatta i olika insatsområden. Amfibieregementet har deltagit i insatser i bland annat Kosovo, Adenviken, Tchad och Afghanistan. I flera av insatserna har förbandet haft huvudansvar. Förbandets senaste insats genomfördes i Adenviken där förbandet utgjorde en del av ME 05 och Operation Atalanta tillsammans den Nederländska marinen. Den svenska styrkan deltog bland annat med två stridsbåtar med tillhörande personal som var grupperade ombord på det nederländska amfibiestridsstödfartyget HNLMS Rotterdam.

Utbildningen på Amfibieregementet kännetecknas av stor flexibilitet och eftersom personalen ska kunna hantera en mångfald av uppgifter inom krishantering i skiftande miljöer - både nationellt och internationellt. Förbandet utbildar soldater, sjömän och officerare inom åtskilliga huvudtjänster till våra krigsförband som omfattar Andra amfibiebataljonen, 17:e bevakningsbåtkompaniet och 132:a säkerhetskompani sjö samt tre hemvärnsbataljoner. Amfibieregementet har en stor geografisk spridning där enheter utbildas och grupperas på Berga, söder om Stockholm, i Göteborg och på Gotland.

Var skjutfält finns i landet

Observera att verksamheten kan ändras med kort varsel. Det är alltid informationstavlorna på plats som gäller i första hand.

Kontakt

Telefon: 010-823 30 00

E-post: exp-amf1@mil.se

Postadress: Stockholms amfibieregemente, 130 61 Hårsfjärden

Besöksadress: Berga, Haninge