
Elegans och energi i skön harmoni.
Foto: Johan Brolin/Försvarsmakten

Erik, Peter, Ellinor, Conrad, Beatrice och David.
Foto: Johan Brolin/Försvarsmakten

Stämningsfullt i den sicilianska natten.
Foto: Johan Brolin/Försvarsmakten
Gruppen POP GUN, som sattes samman med kort varsel, anlände till Sigonella-basen på Sicilien under torsdagen.
De hade för första gången mötts på söndagen innan och repeterat låtar i tre dagar. Direkt efter ankomsten var tempot högt tills de lämnade FL 02 på tisdag veckan efter.
Första spelningen skedde på fredag kväll och den massiva publiken som vi hoppades på, bestod av ett fåtal personer framför scenen och ett större antal på behörigt avstånd. Hur löser man då detta? Jo, man släpper fram ett ljushårigt energiknippe vid namn Ellinor Asp ensam och efter tre minuter var problemet ur världen och publiken strömmade till. Imponerande!
Konserten som varade i drygt två timmar bjöd på covers som passade alla musiksmaker. Allt från det lugnaste lugna till energi utöver det vanliga. Välkända rocklåtar levererades på löpande band och publiken sjöng med och njöt i sommarvärmen.
Hur gick det då och vad tyckte publiken? Den största kritikern är alltid du själv, sa en känd filosof för länge sedan och så var det också efter konserten. Bandet, som hade stora förväntningar på sig själva, var inte helt tillfreds med spelningen medan publiken var lyrisk.
– Det bästa vi varit med om, sa svenskarna som var där.
– Awesome. These dudes rocks, skrek amerikanerna i kör.
Lördagens spelning blev om möjligt ännu bättre. Bandets kvalité hade spritt sig på basen och publikleden var tätare. Även bandmedlemmarna var nöjda då de sent på natten packat ihop utrustningen och summerade kvällen.
Bandets ledare, Fältregissören David Jönsson berättar om förberedelserna: ” Det var ganska hektiska veckor innan vi kom ner till Sigonella. Normalt planerar vi en sådan här resa i upp till fem månader. Denna gång blev jag kontaktad endast fyra veckor innan vi skulle vara på plats”.
Efter många sms, mail och telefonsamtal lyckades dock David inom loppet av tre veckor få ihop ett band, beställa uniformer, repetera låtar och ordna kontakten med alla inblandade instanser för diplomatiska handlingar, pass, resor, etc.
– Bandet blev kanon. Jag tror inte att jag kunnat få ihop ett bättre gäng med så kort varsel säger David. – Alla bandmedlemmarna är fantastiskt duktiga och mixen av personligheter blev magisk.
Förutom spelningarna hann POP GUN även med att få information om förbandet FL 02 och operation Unified Protector som FL 02 deltar i.
–Spelningarna gick kanonbra och vi är väldigt nöjda med vår insats totalt sett liksom samarbetet med förbandet , men den privata visningen av JAS 39 Gripen var nog höjdpunkten för oss i bandet avslutar David.
Sista kvällen bjöd POP GUN på en exklusiv spelning bara för svenska personalen, de andra två spelningarna var öppna för hela basen. Denna spelning blev för många ur FL 02 den bästa. POP GUN genomförde spelningen som man säger ” Unplugged and seated” vilket gjorde att atmosfären blev familjär och intim. Välkända låtar varvades med önskemål från publiken, ett gästframträdande och som grädde på moset framförde David Jönsson ”Ack Värmeland du sköna” på flygelhorn med svenska fanan som bakgrund. Detta blev en magisk avslutning för styrkan på plats.
Bandet bestod av David Jönsson, Ellinor Asp, Peter Bergkvist, Beatrice Eriksson, Erik Metall och Conrad Boquist.