Ledning & logistik

Ledning och logistik

För att en militär insats ska fungera är det mycket som behövs: Mat, vatten, drivmedel, reservdelar, sjukvård, fungerande sambands- och ledningssystem, tillförlitliga väderprognoser med mera.

Utan logistik fungerar inget förband. I området försörjning ingår allt från att säkerställa tillgången på vatten, mat, drivmedel och ammunition till att förebygga smittspridning.

Ledningsfunktionen omfattar bland annat sambands- och informationssystem, ledningsmetoder och ledningsförband samt verkan på informationsarenan. Det handlar om att på olika sätt möjliggöra effektiv ledning av verksamheten.

Dessa stöd- och specialförmågor finns samlade vid ett flertal förband runtom i landet.

Förbanden inom ledning och logistik

RSS Nyheter från förbanden

Bärgningstjänst – En uppgift för 1:a tekniska bataljon. Här bärgas en terrängbil kallad Mamba, en föregångare till Terrängbil 16 (Galten).

Stor vilja att utveckla teknisk bataljon

29 april 2013 kl 09.29
Försvarsmaktens tekniska skola (FMTS)

Under Funktionsövning teknisk tjänst som just nu genomförs runt Halmstad är det grunderna för förbandet som läggs. Rätt utrustning ska vara med och den ska packas och lastas rätt. Transporter, gruppering och försvar är andra moment som övas. Allt för att lösa huvuduppgiften: att göra tekniken tillgänglig för andra förband.

Nu kan nöjda deltagare pusta ut

Brigadgeneral Bengt Axelsson. 26 april 2013 kl 16.34
Ledningsregementet (LedR)

Väggar rivs, datorer stängs av och fyllda whiteboardtavlor suddas ut. Övningen Combined Joint Staff Exercise, CJSE, 2013 har nått sitt slut. Nöjt pustar övningsdeltagarna ut efter en veckas intensiv övning.

Militärpolisen - för deltagarnas trygghet

Militärpolisen stöttar övningen CJSE så att säkerheten upprätthålls. 26 april 2013 kl 16.06
Ledningsregementet (LedR)

Löjtnant Mathias Franzén är militärpolis under övningen CJSE 13 i Enköping, som avslutades under fredagen. Till vardags arbetar han som chef över insatsspecifik utbildning på Ledningsregementet i Enköping.

Ledningen som tänker på allt

På planeringsmötet är flera funktioner ur den rörliga operativa ledningen representerade för att planen som tas fram ska bli så bra som möjligt. 24 april 2013 kl 07.47
Ledningsregementet (LedR)

Den nybildade staben Rörlig operativ ledning (ROL/FHQ) övas för första gången i övningen "Combined Joint Staff Exercise 2013". Det är nu deras träning i att leda och planera en nationell operation sätts på prov.

Unga övas för nödsituation

Soldatprov 22 april 2013 kl 13.40
Ledningsregementet (LedR)

Det är inte bara övningen Combined Joint Staff Exercise 2013 som pågår på Ledningsregementet i Enköping. I helgen genomförde Försvarsutbildarnas ungdomar sitt soldatprov för att visa vad de lärt sig under sin utbildning.

Fler nyheter

Högkvarteret
Informationsstaben
08 - 788 75 00
webbredaktionen@mil.se