Nyhetsbrev 16 november 2010

Flygvapenmöte
Höstens flygvapenmöte var välbesökt och ett bra möte där det fanns möjlighet att uppdatera deltagarna på vad som händer i planeringsprocessen. Vi genomförde också en avtackning inom flygvapenkretsen av öv Thomas Karlsson som avgått med pension som Flygsäkerhetsinspektör. Vi önskar Thomas lycka till utan kalender.

SAE ISAF MEDEVAC……

är den korrekta benämningen på vårt bidrag med HKP 10B till ISAF 20110401. Förbandet är samlat på Ärna flygplats under v 45 och v 46 för samövning av hela förbandet. Jag besökte förbandet under några timmar under v 45. Det var mycket trevligt att äntligen få se HKP 10B med den nya bårinstallationen för ISAF. Helikoptrarna ser bra ut. Det kändes också tryggt att se personalen under utbildningen. Där fanns också många målinriktade personer som diskuterade problemställningar och utmaningar. För mig var det särskilt tryggt att höra att vi verkligen kan HKP 10B utan och innan genom att vi haft personal i Norge som arbetat med modifieringen. Det arbetas väldigt mycket under både kvällar och de flesta helger för att allt ska bli färdigt tills förbandet sätts in. Dessutom ska delar av förbandet till Sydafrika för att träna i stoftrik miljö innan det bär iväg till Afghanistan. Målmedvetet var ordet.

Besök på EAW

NBG genomför just nu Joint Challenge 10, förbandets slutövning innan beredskapsperiodens början. Det har varit en lång resa med flygvapnets delar av NBG d v s Expeditionary Air Wing (EAW) och Air Cell. Förbandet är väsentligt mindre än det var i NBG 08, cirka 270 personer idag. Vi har haft flera utmaningar att samla personal med rätt kompetens till förbandet. Nu står förbandet där nästan helt utan vakanser. Förbandet ger ett mycket gott intryck i alla avseenden. Jag börjar dock med utmaningarna. Det är fortfarande materiel som inte är levererad till förbandet och processerna för detta måste fortsätta. Den andra utmaningen är att personalvolymen är låg och många nya lösningar måste tas för att lösa uppgifterna inom ram. Jag tycker att förbandet har gjort ett mycket bra jobb med detta och nu ser jag hur samarbetet med andra delar av NBG kommer igång för att tillsammans få lösa uppgifter med små resurser. Personalens vilja att lösa uppgifterna är den största tillgången. Jag upplever att processerna fungerar bra och arbetet genomförs mycket professionellt. Förbandet är också mycket lättare i vikt än NBG 08 vilket väsentligt förbättrar den expeditionära förmågan. Air Cell är den del av FHQ stab som leder NBG luftoperationer. Air Cell är mycket liten personellt, cirka 9 personer, ingår i J 3 och är egentligen en stabskonstruktion där taktisk ledning finns inbyggd på operativ nivå. Inbyggnaden på operativ nivå innebär att Air Cell hanterar många processer i ledningen av EAW. Jag uppfattar att det går mycket bra och uppskattar särskilt att Air Cell blivit en integrerad och naturlig del av FHQ stab samt att ”targetingprocessen” fungerar bra. Sammantaget så är det ”Hatten av” för hela gänget i EAW och Air Cell för ett fantastiskt arbete.

Kroatiska helikoptrar

Det stora behovet av sjukvårdstransportkapacitet vid insatser gjorde att vi hösten 2009 ringde runt i hela Europa och frågade efter helikopterförmåga. Kroatien sade då att de kanske kunde bidra med sjukvårdshelikoptrar till NBG 11. Efter förhandlingar och regeringsbeslut finns nu två helikoptrar Mi-171 och Mi-8 på Joint Action i NBG. Ett bra exempel på Europeiskt samarbete. Jag träffade kroaterna på Hagshult och de tyckte det var bra att vara här. De hade dock önskat lite bättre väder än småländska höglandet erbjuder en dag i november.

F 17 i fokus

En eloge till F 17 för värdskapet till NBG slutövning. Förbandet var inte sig riktigt likt med över 800 personer övande inom området men alla uppskattade mycket det stöd som F 17 garnison gav till övningsdeltagarna. Trevligt att se att personalen vid F 17 kände sig stolta över att vara värdar för övningen. Det var också trevligt att se att F 17 börjar komma igång med samövningskoncept över Östersjön precis som vi gör i övre Norrland med F 21. Det kommer att bli ännu mer samövningar över gränserna från våra flottiljer framöver.

Halvtomt eller halvfullt

Jag träffar många professionella och stolta medarbetare ute i flygvapnet. Det är alltid givande och se hur vetskapen om, och insikten i, den egna verksamheten driver personalen framåt. Fast ibland går denna insikt över i en analys och självkritik som leder till att beskriva allt vi inte kan. Det finns massor som vi inte kan. Det finns alltid mer som vi inte kan än det vi kan, men det intressanta är hur det vi kan förhåller sig till de uppgifter vi har. Låt professionalismen och självinsikten styra sunda bedömningar men fokusera på vad vi kan och har. Då får vi mer gjort och vi ger enklare och rakare svar till dem som frågar efter det.

Högvakt

Under december till februari går flera av flygvapenförbanden högvakt på Slottet i Stockholm och på Drottningholm. Det är en viktig uppgift att bevaka statschefen men också ceremoniellt viktigt. Det brukar också vara ett minne för livet för de som deltar. Lycka till med detta. Jag kommer att besöka högvaktsavlösningarna vid ett flertal tillfällen.

Hej hå, hej hå vi nu till gruvan gå…

Det är höst och mörkt. I Stockholm både regnar och snöar det. Jag träffade en medarbetare på HKV som gick med nedsänkt huvud en mörk morgon. Det såg ut som om han var ”på väg till gruvan”. Mörkt och tungt i vädret men nu är det bara två veckor till första advent då alla ljus blir tända.

Ett sent tack…

Den 26 oktober hedrade minnet av sju människor som miste livet när en A 32A olyckligtvis träffade ett bostadshus väster om Köping. Detta finns beskrivet i tidigare nyhetsbrev. Dock har jag glömt att rikta ett tack till F 1 kamratförening för att Ni på eget initiativ deltog vid Bro och Hemmeta kyrkor.

Bidrag till nyhetsbrevet


Alla vet att nyhetsbrevet inte är heltäckande utan just ett nyhetsbrev. Brevet kommer dessutom mestadels från mina intryck i verksamheten. Jag skulle dock uppskatta lite bidrag ute från förbanden i syfte att lyfta fram en större bredd av verksamhet. Bidragen kan ni skicka till lena.roman@mil.se

Flygarhälsningar

Anders Silwer
FVI

Högkvarteret
Informationsstaben
08 - 788 75 00
webbredaktionen@mil.se

Flygvapnet

Heraldiskt vapen