Som militär kirurg får man erfarenheter som man inte får civilt.

Som militär kirurg får man erfarenheter som man inte får civilt.
Foto: Alexander Gustavsson/Försvarsmakten

Spännande vardag för militära sjukvårdare

Publicerad: 16 november 2010 kl 09.30
NBG - Övningsserien 2010

På Nordic Battlegroups kirurgitropp i Hagshult arbetar erfarna läkare, sjuksköterskor och sjukvårdare, deras uppgift är att vårda de som skadats i strid. Enheten behöver bli fler, så de som känner sig manade att göra en insats någonstans i världen är välkomna.
– Vi har flera vakanser här på kirurgitroppen, bland annat behöver vi intensivvårdsköterskor och läkare, berättar Thomas Hernes, som är chef på sjukvårdsavdelningen på Försvarsmedicincentrum.

Operationssalen må vara i ett tält, men har lika bra utrustning som ett vanligt sjukhus.

Operationssalen må vara i ett tält, men har lika bra utrustning som ett vanligt sjukhus.
Foto: Alexander Gustavsson/Försvarsmakten

Intensivvårdssjuksköterskan Andy Johansson gillar sammanhållningen hos kirurgitroppen.

Intensivvårdssjuksköterskan Andy Johansson gillar sammanhållningen hos kirurgitroppen.
Foto: Alexander Gustavsson/Försvarsmakten

Personalen på kirurgitroppen har till uppgift att vårda svårt skadade.

Personalen på kirurgitroppen har till uppgift att vårda svårt skadade.
Foto: Alexander Gustavsson/Försvarsmakten

– Kirurgitroppen är en liten enhet, men har lika kvalificerad sjukvård som ett Universitetssjukhus, fortsätter Thomas Hernes.
Man kan inte tro att man befinner sig ute i naturen när man går runt i det 40 kvadratmeter stora tältet fylld med toppmodern utrustning. Där finns allt de behöver i ett förberedande traumarum, operationssal, intensivvårdsavdelning samt ett laboratorium.
– En vanlig fördom är att allting är så primitivt här. Bara för att vi är i skogen så använder vi inte fotogenlampor och morakniv, säger Thomas.

Inspirerades av kollega

De skadade som kommer till kirurgitroppen, som just nu är placerad på Forward Operating Base, har oftast livshotande skador som kräver akut vård. De närmaste timmarna bestämmer deras livsöde.
– Det är spännande att inte veta på morgonen vad som ska hända, säger Andy Johansson. Han är intensivvårdssjuksköterska på kirurgitroppen och har åtta år bakgrund inom den civila sjukvården. Det var hans tidigare kollega på Karolinska sjukhuset, som åkt till Afghanistan för att jobba vidare inom militär sjukvård, som inspirerade honom att gå samma väg.
– Det är adrenalinet som driver mig att arbeta inom sjukvården, men i den militära sjukvården når man en helt annan dimension. Man får en erfarenhet som man inte får civilt.

Teamwork

Förutom att vara driven, tålmodig och tycka om ovissheten bör man även vara flexibel för att jobba inom den militära sjukvården.
– Vi har ett rullande jourschema, men när det händer något kommer alla in och hjälps åt, förklarar operationssjuksköterskan Christopher Tossavainen.
Man får en mycket stark känsla av samhörighet hos kirurgitroppen och de säger även själva att det är mottot ”en för alla, alla för en” som gäller för att samarbetet ska fungera så bra som det gör.

Erfarenheter för livet

Katarina Silverplats är ortoped, som varierat civil sjukvårdsverksamhet med utlandsinsatser. Hon har varit i Kosovo två vändor, FS17 i Afghanistan och hon var även med i Nordic Battlegroup 2008. I egenskap som sjukvårdspersonal i utlandsinsats får man en unik möjlighet att göra något för världen. Innan insats lär man sig de militära grunderna för att kunna skydda sig själv. Enligt Katarina lär man sig mycket om sig själv och hur man jobbar i team, då man möts av en helt ny värld.
Idag är hon tillbaka i det civila för att få mer tid med sin familj, men hon kan tänka sig att åka ut på insats igen.
– Erfarenheterna och minnena man får i Försvarsmakten kan man inte få någon annanstans.

Högkvarteret
Informationsstaben
08 - 788 75 00
webbredaktionen@mil.se

Fler nyheter från NBG - Övningsserien 2010

”Ett förband med engagemang och drivkraft”

NBG har nu övat i snart sex veckor och utsatts för problemlösning inom hela konfliktspektrat – från humanitära insatser till väpnad strid. 17 november 2010 kl 18.26
NBG - Övningsserien 2010

Nordic Battlegroup 2011 har precis avslutat sin slutövning Joint Action efter en intensiv övningsserie.
– Jag är så otroligt glad och tacksam över det engagemang som mina soldater och officerare har. Med den drivkraft som genomsyrar förbandet är jag övertygad om att vi klarar de uppgifter som EU förväntar sig, säger chefen för NBG, brigadgeneral Stefan Andersson.

Lyckat tillslag skapar förutsättningar

Soldaterna i NBG omringade området, klippte hål i stängslet och tog sig in för att ta kontroll över motståndarna. 17 november 2010 kl 13.06
NBG - Övningsserien 2010

Nordic Battlegroup har nu varit i det fiktiva insatsområdet i drygt en vecka och gjort flera tillslag mot platser där motståndsgruppen tidigare tagit kontroll. NBG.s underrättelseenheter har genom spaning och kartläggning lyckat identifiera det högkvarter där såväl motståndsgruppens ledare som ett stort ammunitionsupplag finns.

Efterfrågad förstärkning

Helikopter 15 är en stor tillgång för Nordic Battlegroup. 17 november 2010 kl 08.15
NBG - Övningsserien 2010

På Hagshults flygbas finns helikopterenheten, Helicopter Unit. Enhetens huvuduppgift är att stödja Nordic Battlegroup med transporter av skadade. Det har varit en lång teknisk utveckling för helikoptrarna att nå insatsnivå. Idag är de mer efterfrågade än någonsin och behöver därför fler unga och drivna piloter och tekniker, som känner sig redo för en insats någonstans i världen.

Estniska vakter nöjda med samarbetet

Rünno och Sergej är väldigt nöjda med samarbetet i NBG. 17 november 2010 kl 07.55
NBG - Övningsserien 2010

I samarbete med svenska soldater har den estniska vaktplutonen skött bevakningen av Högkvarterskompaniets gruppering på F 17 i Ronneby . Efter mer än en månads övning med Nordic Battlegroup avslutar de nu sitt uppdrag.

Militärpolisen – ett multinationellt verktyg

17 november 2010 kl 05.00
NBG - Övningsserien 2010

Militärpolisens främsta uppgift är att upprätthålla ordning och säkerhet inom Nordic Battlegroup. När då enheten består av fem olika nationer med olika länders regler kan detta ses som en något tuff uppgift, men tack vare övning och bra personal har det lösts ut på ett bra sätt.

Fler nyheter

Fakta övningsserien

Bold Lightning, 4-13 oktober

Initial Effort, 19-27 oktober

Joint Action, 8-18 november 

Deltagande länder:
Totalt cirka 2 100 soldater och officerare från Sverige, Finland, Norge, Estland, Kroatien och Irland.

Kontaktinformation

För mer information om övningarna, kontakta övningens Press- och informationscentral:

E-postadress:
nbg-ovning-info@mil.se