För att Försvarsmaktens nya personalförsörjningssystem ska fungera är det mycket viktigt att förbanden nu påbörjar rekryteringen av tidvis tjänstgörande personal.
Idag finns ännu inte lagar och förordningar på plats för att anställa tidvis tjänstgörande personal på det sätt som är avsett. Försvarsmakten bedömer att författningsstödet för den här typen av anställningar kommer att finnas till hösten 2012.
Tillsvidare är Försvarsmakten hänvisad till att knyta kontakt med intresserade genom så kallade interimsavtal. De avtalen är enbart en avsiktsförklaring med syfte att fånga upp intresserade. Interimsavtalet, avsiktsförklaringen innebär att Försvarsmakten erbjuder arbetstagaren en tidsbegränsad anställning för varje tillfälle som den gemensamt upprättade tjänstgöringsplanen innefattar. Under anställningen det vill säga de dagar/år som arbetstagaren tjänstgör kommer denne att få lön av Försvarsmakten. Försvarsmakten står även för in och utryckningsresa, boende (på logement), uniformer och annan nödvändig utrustning för verksamheten. Mat betalas av arbetstagaren.
Interimsavtalet syftar till att skapa goda förutsättningar för den långsiktiga GSS/T-anställningen som Försvarsmakten planerar att kunna genomföra från hösten 2012.
På Ing 2 är 222. ingenjörkompaniet först ut med att påbörja rekryteringen av tidvis tjänstgörande personal. Därefter kommer vi att fortsätta rekrytera till övriga delar i 22. ingenjörbataljonen.
Om du har intresse av en tidvis tjänstgöring på Ing 2 skicka in din intresseanmälan till rekrytering-ing2@mil.se.
Frågor besvaras av Ing 2 rekryteringsofficer Anna Nilsson på 0381-180 98 eller rekrytering-ing2@mil.se.
Relaterade dokument:
• Avsiktsförklaring
• Tjänstgöringsplan
• Information till huvudarbetsgivaren
• Intresseanmälan, Ing 2
» Anmäl ditt intresse för GSS/T